Дача

Правила осінньої щеплення яблуні, які я обов’язково виконую для своїх дерев

Осінні заходи, що проводяться в саду, включають не тільки утеплення, прибирання території, побілку, але і щеплення плодових культур, включаючи яблуні. Я здійснюю цю процедуру в першій половині вересня, якщо використовую метод щеплення за кору» або «окулірування». Технологія «в полурасщеп» або ж «у розщіп» краще підходить для молодих яблунь протягом вересня і в першій-другій декаді жовтня. Коли сокорух вже припиняється, щепа не приживається, тому в більш пізні терміни прищеплювати рослини недоцільно.

Метод окулірування («щеплення вічком»)

На етапі підготовки підщепа необхідно за 2-3 тижні до планованого виконання щеплення рясно полити. Це забезпечить гарний відділення кори.

Алгоритм щеплення:

 1. При виборі місця щеплення я ретельно оглядаю стовбур. Підходить ділянку, де кора гладка, без сучків. На поверхні повинні бути відсутні шорсткості, тріщини, здуття, тверді нарости. На насіннєвих підщепах місце щеплення відстоїть від поверхні грунту на 5-7 див. На клонових цей показник складає 10-15 см.
 2. Працюю гострим ножем, лезо якого попередньо протираю спиртом. Роблю спочатку розріз в 1,5 см поперек стовбура. Потім від його центру отмеряю вниз 3 див. Розсікаю кору, рухаючись знизу вгору до поперечного розрізу. Виходить Т-подібний розріз, якого не можна торкатися руками. Повернувши ніж, відсуваю від деревини кору на всю довжину верхньої ранки.
 3. Найкращі вічка для щепи – це сплячі бруньки, які перебувають на однорічних полуодревесневших гілках. Спочатку роблю поперечний надріз, відступивши вниз від нирки на 1,35-1,5 див. Потім, рухаючи ніж вгору, зрізаю щиток, захопивши разом із ниркою тонкий деревний шар.
 4. Вставляю щепа-окулянт в раніше підготовлений Т-подібний розріз. Притискаю щиток корою і місце щеплення обв’язують поліетиленовою плівкою. Нирка при цьому залишається відкритою.

Контролюю результат через 2,5-3 тижні. Якщо нирка згнила або висохла, це свідчить про невдачу. Зачищаю ранку і прикриваю садовим варом. Повторити щеплення можна буде тільки навесні.

Щеплення «в полурасщеп» або «в розщіп»

Хороша приживлюваність спостерігається при використанні цих технологій восени на яблунях не старше 6 років. Щеплення «в полурасщеп» більш щадна для дерева і безпечна, оскільки розріз роблять не по всій поверхні поперечника підщепи.

Алгоритм дій:

 1. Живці для обох способів зрізаю з міцних здорових однорічних пагонів, залишаючи на кожному відрізку не менше 2 бруньок. Нижче крайньої нирки виконую зріз у вигляді гострого клина.
 2. Гілку на підщепі або молодий стовбур очищаю від пилу, напливів кори, бруду. Зрізаю рівне, залишивши пеньок. Спіл зачищаю лезом ножа і роблю розщіп на глибину 3-5 див
 3. Вставляю прищепу, з’єднуючи шари камбію.
 4. Обв’язують поліетиленовою стрічкою. Торець підщепи і всі бічні щілини закриваю садовим варом.

Щеплення за кору»

Використовую такий метод, тільки якщо у підщепи кора легко, без поломок і тріщин відходить від деревини. Спосіб приваблює своєю простотою.

Алгоритм:

 1. Для щепи зрізаю однорічний без пошкоджень яблуневий держак, на якому розташовується не менше двох нирок. Середня довжина черешка 25-30 див.
 2. Підщепа (базова гілку або стовбур молодого дерева) спилюю на висоті 0,7 м.
 3. Зачистивши спіл, надрізаю кору на 5-6 см вниз до деревини.
 4. Одну нижню сторону черешка зрізаю, щоб отримати форму клина. З іншого боку низ загострюю.
 5. Вставляю в надріз на підщепі і притискаю корою. Обмазую варом, а потім обмотую стрічкою.

При великому діаметрі стовбура можна «за кору» прищепити кілька живців.

При грамотному проведенні щеплення в осінній період можна без праці культивувати на своїй ділянці різні сорти яблунь, не займаючи великий площі.