Дача

Рослинний сміття на моїй дачі — справжнє золото. Як я переробляю його з користю

Зараз теплі грядки – це поширене явище на садових ділянках. Їх зазвичай споруджують у весняний і осінній час. Але осінні місяці краще підходять, так як в цей період в саду набагато більше рослинних відходів. Теплі грядки інакше називають компостними, так як в них відбувається розкладання органічних залишків. Я кладу в гряди практично всі, але з деякими застереженнями.

Корисне використання рослинних залишків

Протягом усього теплого сезону на території ділянки з’являється величезна кількість рослинних відходів. До них відносяться і смітні рослини, і скошена газонна трава, і підгнилі овочі і фрукти, бадилля буряка і листя капусти, обрізані гілки біля кущів та дерев.

Якщо вчасно не позбутися від них, вони можуть стати джерелом інфекції і завдати шкоди культурним рослинам, так як у відходах зберігаються спори хвороботворних мікроорганізмів, які з вітром розносяться по всій ділянці.

Крім того, у залишках бур’янів можуть залишитися насіння, які благополучно зберігають свою схожість і швидко проростають навесні. У них також селяться шкідники та їх личинки, а зіпсовані плоди стають чудовим ласощами для мишей.

Уникнути цих проблем можна, якщо правильно розпорядитися рослинними залишками. Рослинний сміття принесе велику користь, так як його легко можна перетворити в добре органічне добриво. З нього роблять поживні настої, відправляють в компостну купу. Також рослинний сміття відмінно підходить для створення теплих грядок.

Але слід пам’ятати, що заражені інфекціями залишки необхідно знищувати, щоб патогенні мікроорганізми не поширювалися далі по ділянці. Зазвичай такий сміття спалюють. Отриману золу можна використовувати для підгодівлі і опудрювання рослин.

Які відходи можна відправляти в теплі грядки

У всіх видів теплих грядок пристрій практично однакове. На дно я укладаю дрібну металеву сітку, яка буде захищати рослини від гризунів. Зверху насипаю дренажний шар. Для цього використовую все, що потрапляє під руки: зрізані гілки, стебла таких культур, як топінамбур, соняшники, кукурудза, різні деревні відходи.

Щоб процес розкладання протікав швидше, на відходи укладаю шар трави або старих листків. Зверху насипаю залишки бур’янів, будь-яку траву й бадилля, листя капусти, огіркові пагони, невеликі стебла декоративних культур.

Після цього кладу шар з скошеної трави та опалого листя. Далі укладаю шар дозрілого компосту або перепрілого гною. Останнім шаром земля йде з городу, змішана з компостом в пропорції 1 до 1.

Що не слід використовувати

Не всі рослини можна використовувати для створення теплих грядок. Наприклад, не можна закладати листя горіха, так як в них містяться дубильні речовини. Вони погано впливають на культурні рослини, а також сповільнюють процеси гниття.

Також не всі бур’яни можна відправляти в теплі грядки. Деякі з них можуть прижитися, з-за чого почнуть проростати в наступному році. До таких відносяться посухостійкі трави (наприклад, берізка або хвощ) і рослини, які швидко вкорінюються.

Не підходять і залишки культур, які можуть бути рознощиками хвороб. Не варто використовувати бадилля картоплі і перцю. Ці рослини часто уражаються фітофторозом. Збудники хвороби зимують в землі, а в наступному сезоні починають заражати городні культури.