Дача

Саджати плодові дерева восени треба правильно! Як я це роблю, яких дотримуюся правил для відмінного результату

Щоб плодові дерева добре росли, розвивалися і давали хороший урожай, їх треба вміти садити, ретельно дотримуючись правил і дотримуючись рекомендацій професіоналів. У цій статті я вам розповім, як це робити, оскільки можу вже зарахувати себе до досвідченим садівникам, як вибрати місце і правильно доглядати за «вихованцями».

Які плюси і мінуси у осінніх робіт я для себе виділив

До основних переваг посадки дерев восени відносяться:

 • великий асортимент садивного матеріалу. В цей час року можна оцінити стан і якість не тільки саджанців, але і їх плодів;
 • волога і пухкий грунт, що прискорює процес посадки;
 • швидка адаптація саджанців до перших морозів. Головне, посадити дерева за кілька тижнів до нічних заморозків.

Але разом з тим є і свої мінуси:

 • незміцнілі саджанці не завжди добре зимують. Особливо якщо не були дотримані терміни їх посадки;
 • пізньої осені на молоді саджанці часто нападають гризуни, якщо дерево від них не захистити.

Терміни, яких необхідно дотримуватись

Коли садити дерева восени на ділянці, залежить від різних умов: регіону проживання, кліматичних умов, типу грунту. У середній смузі і на Уралі восени прийнято висаджувати:

 • яблуні;
 • груші;
 • вишні;
 • аличу;
 • горобину;
 • шовковицю;
 • сливи.

Але персики, черешні і мигдаль варто посадити навесні. Ці дерева приживуться восени тільки в південних регіонах.

У північних регіонах висаджувати плодові дерева рекомендується у вересні – початку жовтня. У середній смузі цей період починається з вересня і триває до середини жовтня. У південних регіонах висаджувати саджанці можна до середини листопада.

Популярні схеми посадки

Садівники при виборі місця для посадки саджанців плодових дерев віддають перевагу південній стороні. Також слід враховувати, щоб на ділянці не було високого залягання грунту. Вибираючи місце для абрикоса, персика, черешні, віддайте перевагу сонячним полянам. Те ж саме стосується яблуні, груші та сливи.

Також при посадці дерева важливо врахувати, яка в нього буде крона, коли воно виросте. Ніякі чагарники і дерева не рекомендується висаджувати близько до будинку і біля проведених комунікацій. Адже коріння дорослих екземплярів можуть завдати значної шкоди і фундаменту будівлі, і закопаним у землю трубах. Також при облаштуванні фруктового саду варто враховувати, що не всі дерева добре ростуть друг з одним:

 • абрикоси не любить сусідства з вишнею;
 • яблуня погано приживеться поруч з аличею або персиком;
 • волоський горіх вважається найгіршим компаньйоном для будь-яких плодових дерев.

Переходимо безпосередньо до посадки

Посадочна яма для дерева копається з урахуванням його коренів. Я вважаю, що для кісточкових порід досить зробити лунку глибиною 60 см і діаметром 40 см. А для зерняткових я завжди копаю ями глибиною 80 см, діаметром 60 см. Якщо коренева система дерева надто розрослася, яму доведеться зробити більше. Тому що якщо загнути коріння всередину, саджанець буде повільно і погано розвиватися.

Посадка саджанця вишні

При викопуванні ями для саджанця я завжди намагаюся акуратно знімати родючий шар землі, щоб він не змішався з іншим грунтом. Потім до нього я додаю добрива (органічні або мінеральні). На дні ями я роблю дренаж із щебеню і річкової гальки.

Перед посадкою саджанець уважно оглядаю на наявність шкідників і хвороб. Гнилі, зламані та пошкоджені коріння обрізаю. Дерево встановлюю в лунку і його коріння розпрямляю. Посадочна яма засипається землею, перемішаною з перепрілим гноєм або компостом. Після пристовбурне коло трамбую, поливаю і мульчую опалим листям, компостом, свіжою травою. Це захистить слабку кореневу систему від ранніх заморозків. Також я завжди рекомендую разом з садінням вкопати кілок, щоб надалі дерево можна було до нього підв’язати.