Дача

Як зимує моя компостна купа правильна підготовка до холодів дуже важлива!

Компост, приготований за правилами, є універсальним органічним добривом, що мають багатий склад корисних речовин. Вагомим плюсом живильної органічної підживлення є доступність – її можна приготувати з інгредієнтів, які завжди під рукою на дачній ділянці. Це і гній, і харчові відходи, рослинні залишки, і бур’яни, і опале листя.

Компост-необхідне добриво для вашого городу

Для створення по-справжньому корисних добрива необхідно не тільки дотримуватися технологічних моментів, але і дотримувати терміни дозрівання органіки. Я розповім вам, як вчинити з компостної купи, яка не встигла дозріти до настання зимових холодів.

Про компості

Визрів готовий компост схожий на чорно-коричневу пухку землю, має нейтральний запах. Завдяки не до кінця перегнилим компонентів, які видно при уважному розгляданні маси, субстрат залишається пористим і сипким.

Готовий компост: можна використовувати

Терміни дозрівання компостної купи залежать від температурного режиму: у теплу пору підживлення готова через 3-4 місяці, в холодну – через 6-9 місяців.

Вплив негоди на компостну купу

Іноді органічна маса восени не встигає перегнити до настання негоди, і дачникові необхідно проявити турботу про компостній купі.

Ось такий “будиночок” для компосту збереже добриво від негоди

Не можна залишати її вміст мокнути під дощем або снігом. Низькі температури також згубні для органіки. Незважаючи на те, що біоматеріал сухий не розкладається, а вологе середовище лише активізує розкладання органічних компонентів, це актуально лише для теплої пори року. При дозріванні компост потребує не тільки підвищеної вологості, але і у високих температурах. Крім того, неконтрольоване кількість опадів здатне перезволожити разлагающуюся органіку. Внаслідок цього багато втратить свою розсипчастість, її компоненти перестануть один з іншому взаємодіяти, а з настанням зимових холодів смерзнется.

Навесні дачникові доведеться довго чекати, поки вміст компостної купи розморозиться і можна буде відновити процес «приготування» органічної підживлення.

Перемішування органічної маси

Для кращого перепревания органіці необхідна не тільки волога, але і доступ повітря. Кисень сприяє процесу розкладання маси. Для цього вміст купи мінімум два рази в місяць в теплу пору перевертають, перемішуючи її зверху вниз і з країв до центру, а також протикають в глибину.

Підготовка компосту, додавання органічних залишків

І тут ми можемо помітити суперечність: як же одночасно вкрити компостну купу і проводити перемішування її компонентів? Я раджу вам орієнтуватися на обставини. Якщо ви постійно проживаєте в заміському будинку і щодня поповнюєте вміст компостника, маєте можливість регулярно перемішувати його, то можна не вкривати купу взимку.

Укриття на зиму

Якщо ви знаходитесь на дачі лише в сезон, то вам необхідно задуматися про укритті компосту на зиму. Як укривного матеріалу можна використовувати товстий шар опалого листя, соломи або бадилля рослин, а також спанбонд.

Один з варіантів для укриття компосту: бадилля, листя

Не допускається вкривати органічну купу поліетиленом чи щільною плівкою, що обмежують доступ повітря до її змісту.

«Розігрів» компостних куп

З особистого досвіду скажу, що органічну масу можна «розігрівати» холодної взимку. Для цього великі компостні купи проливають окропом, підкладають в їх середину розжарені камені і булижники. Цими нехитрими способами можна підтримувати процес розкладання органіки навіть у сильні морози.

Підведу підсумок вищесказаного: піклуватися про несозревшей компостній купі взимку необхідно. Ну а як це краще зробити, кожен городник вирішує сам, враховуючи при цьому всі супутні обставини та чинники.

А як зимує ваш компост?

та інші матеріали ви можете знайти на нашому

Читайте також: