Рослини

Товстянка скидає листя: як встановити причину і що робити

Грошове дерево, толстянка, крассула – це одне і те ж назву сукулент з товстим стовбуром родом з Мадагаскару. На своїй батьківщині толстянка звикла до певного режиму життя:

 • Температурному:20-25 градусів влітку і 10-15 градусів у період спокою.
 • Вологісного: періодично змінюється помірно-вологий грунт із сухою.
 • Світловому: освітленість непрямими сонячними променями 10-12 годин в день.
 • Мінеральному: мінімальної засоленості ґрунту.
 • Протистояння хворобам і шкідникам.
 • Життєвого циклу.

Генетично всі ці потреби закладено і в кімнатній толстянке. І якщо вона почала скидати листя, значить щось порушено в її життєвому циклі. Розберемо всі можливі причини.

Невідповідний температурний режим

З цієї причини найчастіше опадає листя грошового дерева взимку. У цей час у квартирах включається опалення, повітря стає сухим і дуже теплим. Але не це стає причиною листопада. Перепади температури і протяги в результаті провітрювання – ось що позбавляє рослина листя.

В цілях уникнення скидання листя толстянки взимку потрібно постаратися забезпечити місце її перебування відносно постійною температурою:

 • якщо толстянка стоїть на підвіконні, який розташовується над батареєю опалення – підкласти під горщик шматок теплоізолюючого матеріалу (пінопласту, дерева, товстої тканини);
 • при провітрюванні прибирати контейнер з рослиною з-під струмінь холодного повітря.

Порушення режиму поливу

Товстянка відноситься до сукулентів – тобто рослинам, здатними спокійно переживати посуху за рахунок накопичення вологи в листках і стеблах. А ось тривале перезволоження – смертельно для крассули. Уважно спостерігайте за своїм вихованцем:

 • якщо толстянка скидає товсті зелені листя, і при цьому грунт вологий – значить, її залили. Листя запасли занадто багато вологи і вже не в змозі втриматися на стовбурі. Якщо такий стан триватиме, то коріння почнуть загнивати, так зайва волога не йде в рослину. Потрібно вийняти красулу з горщика, просушити грунт і тільки тоді повернути толстянку «додому».
 • якщо толстянка скидає зморщені, жовті листя, то причина прямо протилежна: тривала посуха. Крассула вичерпала всі запасені обсяги вологи і для того, щоб зберегти стовбур і коріння, звільняється від листя. У цьому випадку рослина потрібно просто полити, намагаючись не заливати. Оптимальна кількість вологи – те, що дозволяє повністю промочити земляний ком, але не застоюється на поверхні.

Рекомендація! Грошове дерево поливають тільки при висиханні грунту на 3-5 див. Взимку, в період відносного спокою – 1 раз в 2 тижні, влітку – 1 раз в тиждень.

Для запобігання затоки необхідно влаштувати хороший дренаж в горщику. А зберегти вологу при тривалій відсутності поливу (наприклад, при від’їзді) допоможе додавання в грунт регулятора вологості – вермикуліту.

Важливо! Поливати толстянку, особливо взимку, потрібно відстояною теплою водою.

Порушення світлового режиму

Товстянка – дуже раціональне рослина. Напевно, без цих якостей неможливо вижити в жарких землях Африки. Вона однаково активно реагує як на недолік освітлення, так і його надлишок. При короткому світловому дні стебла втягуються, слабшають і не в силах витримати вагу листя. Рослина їх скидає.

При занадто довгому дні, особливо під прямими сонячними променями, листя перегріваються, випаровують занадто багато вологи, що теж не подобається толстянке і вона від них позбувається. Тип похибки (недолік або надлишок світла) уважний квітникар теж визначить за кольором листя:

 • при надлишку світла вони набувають червонуватого відтінку;
 • при нестачі – залишаються зеленими, але не такими насиченими, як при нормальному світловому режимі.

Для забезпечення комфортного режиму освітленості толстянку розташовують на вікнах західного або східного напрямку. На південних вікнах слід передбачити захист від прямого полуденного сонця.

Реакція толстянки на надлишок мінеральних добрив

Грошове дерево любить бідний грунт, без надлишків солей. До засоленості ґрунту може спричинити неконтрольоване внесення мінеральних добрив. Як все сукуленти, толстянка реагує на надмірну засоленість ґрунту однозначно: вона «витягує» з ґрунтів зайві солі, накопичує їх у листках, а потім скидає їх.

Щоб упевнитися у цієї причини листопаду, потрібно перевірити грунт – якщо на поверхні є білясті розводи, значить версія зайвого перегодовування тукам вірна.

В цьому випадку допоможе пересадка крассули в новий грунт. Рослину не підгодовують як мінімум 45 днів.

Влітку толстянку підживлюють 1 раз в місяць спеціальними добривами для сукулентів, взимку – зовсім не удобрюють.

Хвороби і шкідники

У природних умовах у толстянки не так і багато шкідників. В основному вона страждає від того, що бере участь в харчовому ланцюжку травоїдних тварин. В умовах кімнатного розведення крассуле може загрожувати напад бактерій і патогенної мікрофлори, до якої в неї немає імунітету.

Показник ураження – зміна забарвлення листя: вона набуває «рудий» відтінок. Уражені листя рослина скидає. Для лікування рослини не потрібно чекати, поки рослина сама позбавиться від хворих листових пластинок. Їх обрізають при найменших ознаках поразки, а всю крону обробляють фітонцидами за схемою до препарату.

Якщо ж на листках помічені павутина, ватяні грудочки, то толстянку пожирають павутинний кліщ або борошнистий червець. Уражені листки, як правило, опадають.

Уражені шкідником рослини обробляють фундазолом кілька разів з перервою в 10 днів. Хворі рослини на час лікування потрібно відправити в карантин, ізолювавши від інших кімнатних квітів.

Життя конечна

На жаль, цей висновок відноситься і до рослин. Грошове дерево може скидати листя унаслідок природного старіння. І тут вже нічого не поробиш. Омолодите деревце, укоренивши його молоді пагони.

Головні причини скидання листя толстянкой

 1. Різкі перепади температур і протяги.
 2. Тривалий період посухи або, навпаки, затоки рослини.
 3. Недостатній світловий день або сонячний опік прямими сонячними променями.
 4. Надлишок мінеральних добрив і внаслідок цього засолення грунту в горщику.
 5. Ураження шкідниками та хворобами.

Будьте уважними, спостережливими і логічними – тоді ви не пропустіть початок листопаду вашого грошового дерева і оперативно видаліть причину його.

Шановні читачі, не забудьте підписатися на наш канал “ДАЧНІ СПРАВИ. РФ”, поставити ЛАЙК і поділиться з друзями якщо стаття корисна!