Всесвіт

Сузір’я живописець і його унікальний об’єкт

В південній півкулі неба лежить невелике сузір’я Живописець. Однак представляє чималий інтерес для астрономів. Головним чином, тому що в ньому розташовується унікальна Зірка Каптейна, яка характеризується величезним власним рухом.
Площа області простягається на 247,7 квадратних градусів, що ставить її на 59 місце серед всіх сузір’їв. Варто відзначити, що межує з такими ділянками, як Голуб, Золота Риба, Кіль, , Летюча Риба .

Як з’явилося сузір’я Живописець

Це молоде сузір’я, яке ввів у небесний атлас Нікола Луї де Лакайль. Як відомо, всі відкриті їм області мають назви, пов’язані з наукою і мистецтвом. В даному випадку, він присвоїв ім’я Мальовничий верстат, по-іншому Мольберт. Проте з часом назва зазнало деякі зміни, і в кінцевому рахунку утвердилося його скорочення – Живописець.
Очевидно, що походження сузір’я не має міфологічної основи.

Головні зірки

Як виявилося, область містить 49 зірок, які видно неозброєним оком.
Альфа і Бета Живописця є білими карликами головної послідовності. Варто відзначити, що Альфа з величиною 3,27 по праву займає перше місце по яскравості. Бета слід за нею з показником 3,8. У той же час вона відноситься до змінним зіркам, у якої імовірно є пиловий диск. До того ж, це яскравий представник Рухомої зоряної групи Бета Живописця, містить 17 систем зірок.
Гамма являє собою помаранчевий гігант з видимою величиною 4,5.

Між іншим, в сузір’ї лежить цікава Зірка Каптейна, яка виражена червоним карликом. Власне кажучи, це змінний об’єкт з візуальним значенням 8,85. Її особливість у тому, що вона володіє найбільшим власним рухом. Зараз, за даними астрономів, віддаляється від нашої системи.
Дельта – мінлива зірка класу В3ІІІ видимої величини 4,72.
Також можна виділити AB Живописця, представлену зіркою головної послідовності оранжевого кольору. Вона має зоряною величиною 9,16.
Крім цього, вчені виявили помаранчевий карлик HD 40307, який відноситься до головної послідовності. Нещодавно, у нього відкрили шість планет. Причому одна з них (HD 40307g), так звана суперземля, по масі більше нашої планети.
HD 41004 – зоряна система, що складається з декількох елементів. Головним є помаранчевий карлик, а інший – червоний карлик.

Небесні об’єкти, які приховує сузір’я Живописець

Крім зірок, на території області існують інші цікаві об’єкти. Приміром, уваги заслуговує Живописець А. Вона являє двухлучевую систему, з прихованою в центрі надмасивної чорною дірою.
Більш того, сузір’я Живописець вміщує галактичне скупчення SPT-CL J0546-5345. Як виявилося, це одне з найбільш масивних подібних утворень галактик.
Варто відзначити, NGC 1705. Вона світиться синім світлом, тому що складається з великих зоряних скупчень, вміщуючих молоді, гарячі масивні об’єкти.

Спостереження

Сузір’я Живописець мабуть в широтах від +26 до -90. З південних районів Росії проглядається частково. Слід шукати область між Великим Магеллановою Хмарою і зіркою Канопус. Варто враховувати, що найсприятливіший час для спостереження в грудні.