Всесвіт

Сузір’я прутами або набір кресляра і лінійка

В південній півкулі неба розташовується сузір’я Прутами. Що важливо, та безумовно надає йому цінність, через нього проходять дві гілки . За розміром область стоїть на 74 місці, бо як займана площа становить 165 квадратних градусів. Межі сузір’я сусідять з Вовком, Жертівником, і Південним Трикутником.

Як з’явилося сузір’я Прутами

По правді, відноситься до нових ділянок неба. Створив його Нікола Луї де Лакайль в 1754 році. Як відомо, назви він давав на честь предметів науки і мистецтва. В даному випадку, астроном використовував архітектурні інструменти. Спочатку пропонувалося ім’я Norma – Набір для кресляра і Лінійка. Надалі утвердилося скорочене Прутами.

Зірки, які утворюють сузір’я Прутами

На жаль, сузір’я Прутами не може похвалитися великою кількістю і різноманітністю зоряних елементів. У ньому немає жодного світила яскравіше 4 величини. Однак, 42 зірки можна побачити неозброєним оком.
Як виявилося, у 18 столітті область трохи змінилася. У результаті вона втратила Альфи і Бети, які на даний момент відносяться до .
Гамма є подвійною оптичною зіркою, яка має супутники. Головний елемент Гамма-2 з яскравістю 4,02 відноситься до жовтих гігантів. А інший компонент Гамма-1-сверхгигант жовто-білого кольору.

Йота-1 являє собою субгигант блого кольору з видимою величиною 4,63.
Ця – жовтий гігант із зоряним значенням 4,65.
Епсілон виражений подвійним світилом, який складається з білого карлика головної послідовності. Його зоряна величина 4,53.
Дельта – зірка класу А з яскравістю 4,73.
Мю сузір’я відноситься до біло-блакитним сверхгигантам з видимим значенням 4,9.
Каппа – жовтий гігант з візуальної величиною 4,94.
Також можна відзначити зірку R Наріжника. Вона є змінним світилом типу Світу, в той же час, це гігант червоного кольору. Відзначається, що має пульсацію і середню яскравість 8.
S Наріжника являє собою змінну типу Цефєїди з середньою видимістю 6,5.

Небесні об’єкти

Насправді, сузір’я Прутами не розташовує безліччю особливих об’єктів. Все ж у ньому ховається кілька цікавих компонентів.
Приміром, тут лежить біполярна Мураха. Свою назву отримала, бо як по формі нагадує це комаха. У центрі туманності проглядається яскраве ядро і подвійна зірка.
До того ж, територія сузір’я має схожу туманність Mz 1, або Мензел 1. В її центрі відзначають чітке кільце, хоча за своєю формою схожа на пісочний годинник.
У той же час, в області знаходиться ще одна Тонкого кільця. Очевидно, що ім’я прижилося завдяки її кільцевій формі.

Нарешті, сузір’я Прутами містить кілька відкритих зоряних скупчень: NGC 6031, NGC 6067, NGC 6087, NGC 6152 і NGC 6167.
Більш того, на ділянці виявили метеорний потік Гамма-Норміди.
Як припускають науковці, в сузір’ї розташований галактичне сверхскопление, з масою в десятки тисяч разів більше . Це, так звана, аномалія гравітації Великий атрактор.