Психологія

“люба, тобі здалося…”

Моя подруга Олена вийшла заміж за Матвія 3 роки тому. З боку їх стосунки завжди здавалися ідеалом для наслідування, іноді я їй навіть по-доброму заздрила.

Але в один прекрасний день я отримала від подруги повідомлення, що нам потрібно поговорити. Я відразу ж запросила Олену до себе додому.

Перше, що я почула від неї мало не з порога, була фраза: «Наташа, мені здається, я божеволію».

Як виявилося, її стосунки з чоловіком за останній рік помітно погіршилися. Олена не відразу надала цьому значення, адже Матвій завжди був працьовитим трудоголіком. Тому затримки на роботі перший час не викликали підозр.

Поки одного разу він не повернувся додому зі слідами помади на щоці.

– Що це? – запитала Олена, потираючи його щоку рукою, – Жіноча помада?

– Та що ти, люба, тобі здалося. Просто забруднився чимось, – незворушно відповів чоловік.

Олена трохи заспокоїлася, але в її голові оселилося нехороше передчуття, і вона стала уважніше стежити за поведінкою Матвія.

Нові докази зради не змусили себе чекати. Вранці, поки Матвій збирався на роботу, йому на телефон прийшла смс. Олена скористалася моментом і, поки чоловік не бачить, прочитала повідомлення. Його написала якась Анжела:

«Зайчик, приходь сьогодні до мене, я дуже скучила»

Моя подруга була в повному шоці, вона не встигла нічого сказати чоловікові, як той забрав телефон і втік на роботу, посилаючись на те, що вже запізнюється.

В той день Матвій, як і очікувалося, повернувся додому пізно. Олена була на вигляді, адже цілий день вона не могла забути прочитану смс, а змиритися з зрадою коханого людини дуже важко. Вона до самого вечора готувалась до цієї розмови і не могла дочекатися, коли ж чоловік захоче повернутися додому від своєї коханки.

– Де ти був? – якомога спокійніше спитала Олена.

– Як де, на роботі.

– На роботі? Чому так довго?

– У нас здача проекту на носі, ти ж знаєш, як це буває. Доводиться затримуватися до самого пізна. Якщо ми не встигнемо до терміну, нас чекають великі штрафи, – пояснив Матвій

– Я бачила вранці смс від Анжели. Вона кликала тебе до себе. . .

– Яка Анжела? Про що ти говориш, люба? – в повному подиві відгукнувся чоловік.

Далі він показав Олені свій телефон, де не було ніяких підозрілих повідомлень і жодної Анжели в контактах. . .

«Люба, тобі здалося. . . чи приснилося! Ніякої Анжели не існує» – продовжував наполягати на своєму Матвій.

Подібних ситуацій у подруги накопичилося пристойну кількість. Кожен раз їй говорили, що нічого подібного не було, хоча вона все бачила своїми очима. До мене вона прийшла в жахливому стані. Моя подруга була настільки пригнічена і забита морально, що вона, насправді, сходила з розуму. Вона не вірила своїм очам своїм вухам. Вона боялася, що всі її спогади – вигадка. Вона перестала відрізняти власні фантазії від реальності. І це дуже страшно.

Я спробувала заспокоїти Олену, сказала, що вірю всьому, що вона говорить. Також я відправила її на сеанс до психолога, тому що розуміла, справа серйозна і потрібна допомога професіонала.

З’ясувалося, що Олена піддалася справжньому психологічному насильству з боку чоловіка. Суть насильства полягає в тому, щоб змусити людину сумніватися в реальності того, що відбувається. Коли жертві постійно кажуть, що те, що вона бачила/чула, насправді не було, людина поступово перестає вірити своїм відчуттям.

У цього виду насильства є навіть спеціальний термін – газлайтинг. Таку назву було придумано в честь фільму Gaslight («Газове світло»), де докладно показані подібні маніпуляції.

На щастя, вдалося врятувати подругу. З Матвієм їй довелося повністю розірвати всі відносини. Тепер Олена знову впевнена у собі людина, що довіряє своїм відчуттям.

А вам коли-небудь доводилося стикатися з подібними відчуттями? Ставали ви жертвами газлайтинга?

Якщо вам сподобалася історія, підтримайте нас лайком. Підписуйтесь на наш канал, а ми в свою чергу будемо намагатися публікувати для вас тільки самий цікавий і якісний матеріал.

Спасибі вам.